Читати книгу - "Велика книга маленького українця. Захопливі розповіді з історії, природознавства та народознавства України"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Створена наприкінці 80-х років ХХ ст. Асоціація українсько-грузинських зв’язків ім. Давида Гурамішвілі сприяє розвитку духовного життя грузинів на території України.
Перші поселення вірменів з’явилися в Криму в X–XI ст. У XIV ст., рятуючись від турків, вірмени втікали до Поволжя та Криму, а також отримали королівський дозвіл оселятись у Львові. Протягом XIII–XVIII ст. на західноукраїнських землях, зокрема у Львові, Луцьку й Кам’янці-Подільському, виникло 20 вірменських колоній. З часом вірмени розселилилися по всій території України. Сьогодні найбільша в Україні громада вірменів існує в Донецькій області, друга за кількістю – у Харківській, третя – у Дніпропетровській.
А чи знаєш ти, що……вірменське населення в Україні майже подвоїлося після розпаду СРСР? Це зумовлено передусім війнами на Кавказі.
В Україні налічується 48 тисяч циган (їхня самоназва – роми, що в перекладі означає «люди»). Цигани з’явилися на наших землях у XV–XVIII ст. Зазвичай вони вели кочовий спосіб життя.
У Криму перші циганські родини з’явилися 1784 р. Біля Одеси у XVIII ст. були засновані перші циганські поселення, щоправда, їхні жителі називали себе молдаванами або козаками. Найкомпактніше цигани проживають у Закарпатті.
Цигани всього світу усвідомлюють себе єдиним народом. Вони зробили помітний внесок у культури народів, серед яких живуть, наприклад у музичне мистецтво Угорщини й Румунії; мотиви циганських танців наявні в іспанському фламенко тощо.
Це цікаво!Ще в середині ХХ ст. вважали, що роми прийшли з Єгипту. Цю легенду деякі цигани розповідають досі, вважаючи себе нащадками давніх єгиптян. Однак проведені нещодавно дослідження дозволили підтвердити версію про те, що цигани походять із Північної Індії. Предки циган полишили свою батьківщину 1500 років тому і, пройшовши через Єгипет та Малу Азію, досягли Балканського півострова, а звідти перейшли до Європи.
Естонці з’явилися у Криму у 1861–1879 pp. Це були передусім учасники сектантського руху, очолюваного селянином Ю. Лейнбергом. Цей рух по сутi являв собою повстання селянства проти помiщикiв I духовенства. Перше естонське село Самруки (сьогодні – Берегове) було засноване 1861 р. Естонці також жили в селах Сирт-Каракчера, Кончі-Шавва, Учкуй-Таркан, Кантучан і Башарань біля Севастополя. У 80-х роках XX ст. естонці найкомпактніше проживали в селі Краснодеревка в Криму.
В Україні живуть литовці, які в травні 1992 р. створили своє національно-культурне товариство. За даними перепису 2001 р., в Україні визнали себе литовцями 7207 осіб. Компактних поселень литовців на наших землях немає.
Окрім того, у сучасній Україні існують громади чехів, словаків, сербів, караїмів, гагаузів, мордовців, чувашів, азербайджанців, узбеків, казахів, латишів, удмуртів, осетинців, марійців. 1991 р. створено Українську асоціацію корейців із відділеннями в Києві, Харкові та інших містах.
Видатні українціНавіть ті, хто ніколи не чув про існування України або знає лише назву нашої держави, вигукнуть: «О! Та я ж знаю українців!» – після того як довідаються про те, що багато видатних діячів світового мистецтва й науки є саме українцями. Пропонуємо список найвидатніших українців, відомих у всьому світі.
Амосов Микола (1913–2002) – видатний український лікар і науковець у галузі серцево-судинної хірургії, біокібернетик; також відомий досягненнями в галузі моделювання психічних функцій мозку.
Булгаков Михайло (1891–1940) – відомий письменник, автор романів, повістей, оповідань, фейлетонів і п’єс; світову славу йому приніс роман «Майстер і Маргарита».
Михайло Булгаков
Грушевський Михайло (1866–1934) – історик, академік, президент заснованої 1919 р. Української Народної Республіки.
Корольов Сергій (1906–1966) – геніальний український науковець у галузі ракетобудування та космонавтики, відомий конструктор перших космічних кораблів і штучних супутників Землі.
Сергій Корольов
Лисенко Микола (1842–1912) – український композитор, автор опер «Тарас Бульба», «Наталка Полтавка», «Енеїда», автор дитячих опер та оперет.
Микола Лисенко
Патон Борис (народився 27 листопада 1918 р.) – усесвітньо відомий науковець у галузі металургії й технології металів, академік, президент Національної академії наук України, автор технології електрозварювання м’яких тканин; першим був удостоєний звання Героя України.
Борис Патон
Патон Євген (1870–1953) – славетний київський науковець, відомий геніальними розробками в галузі мостобудування (зокрема сформулював принципи розрахунку клепаних мостів). Найвідоміше його творіння – міст, прокладений через Дніпро в Києві.
Прокоф’єв Сергій (1891–1953) – усесвітньо відомий композитор, українець за походженням. Автор 8 опер, 7 балетів, 7 симфоній та багатьох камерно-інструментальних
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Велика книга маленького українця. Захопливі розповіді з історії, природознавства та народознавства України», після закриття браузера.